بیمه حوادث طبیعی
پنج درصد واحدهای مسکونی کشور بیمه حوادث دارند!
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸
بیمه آسیا
شعب بیمه آسیا
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸

نقدینگی به روایت قائم مقام بانک مرکزی

 

نگاهی کوتاه به سخنان اخیر قائم مقام بانک مرکزی در رابطه با نقدینگی

قائم مقام بانک مرکزی در مراسم افتتاح نمایشگاه بانک، بیمه و بورس در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ عنوان کرد که؛ ” براساس آخرین آمارهای موجود، نقدینگی در دوازده ماه منتهی به پایان بهمن ۱۳۹۷ معادل ۲۲٫۹ درصد رشد یافته و به ۱۸۳۰٫۶ هزار میلیارد رسیده است که نسبت به رشد دوره مشابه سال قبل(۲۳ درصد)، یک دهم واحد درصد کاهش نشان می دهد.”

براساس داده های فوق نمودار ماهانه نقدینگی که هنوز در رابطه با دی ماه ۱۳۹۷ توسط بانک مرکزی منتشر نشده، به صورت (۱) خواهد بود. روند تغییر ماهانه نقدینگی بسیار خوبی یک روند خطی مستقیم است که انتظار می رفت وفق روندهای قبلی، رقم نقدینگی در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ کمتر از رقم اعلامی می شد.

 

نقدینگی

 

روند رشد نقطه به نقطه نقدینگی طی سال ۱۳۹۶ تا بهمن ۱۳۹۷ نیز به صورت نمودار (۲) مشخص شده است. باتوجه به عدم انتشار آماری از ماههای دی و اسفند ۱۳۹۷، در اینکه کاهش یک دهم واحد درصدی در رشد نقدینگی طی بهمن ۱۳۹۷، دستاوردی از اقدامات اخیر بانک مرکزی در ساماندهی و کنترل اضافه برداشت بانکها از منابع بانک مرکزی، تلقی شود، تردید وجود دارد و بهتر است بعد از ر.شن شدن تصویر کامل رشد نقدینگی، نتایج این امر، بررسی شود.

 

نقدینگی

 

طی ماههای گذشته، همواره یکی از عوامل موثر در رشد پایه پولی، افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی بوده و در آذر ماه ۱۹۷، ۱۸٫۴ واحد درصد از رشد ۲۲٫۷ درصدی پایه پولی ناشی از رشد بدهی بانک ها به بانک مرکزی بوده است.

قائم مقام بانک مرکزی در سخنرانی خود عنوان کرد که؛ ” اتفاق مثبت رخ داده در این زمینه، کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی طی ماههای اخیر بوده است؛ به طوری که ماههای آبان تا بهمن ۱۳۹۷، بدهی بانک ها به بانک مرکزی (بالحاظ بدهی موسسات اعتباری نور و کاسپین) روندی نزولی داشته و از ۱۸۲٫۲۵ هزار میلیارد تومان در پایان مهرماه سال ۱۳۹۷ به ۱۶۶٫۹ هزار میلیارد تومان  در پایان بهمن ۱۳۹۷ رسیده است.”

نمودار(۳) روند ماهانه بدهی بانک ها به بانک مرکزی را از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا بهمن ۱۳۹۷ نشان داده است. درحالی رقم بدهی بانک ها به بانک مرکزی در مهر ۱۳۹۷ توسط بانک مرکزی معادل ۱۸۲٫۳ هزار میلیارد تومان، البته با احتساب بدهی دو موسسه اعتباری نور و کاسپین، اعلام می شود که در سه گزارش ماههای مهر، آبان و آذر ۱۳۹۷ بانک مرکزی، اشاره ای به رقم بدهی دو موسسه مزبور نشده است. در گزارش مهرماه ۱۳۹۷ بانک مرکزی، رقم ۱۶۰٫۵ هزار میلیارد تومان برای بدهی بانک ها به بانک مرکزی اعلام شده بود که در پایان آذرماه همین سال به ۱۴۹٫۸ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

 

نقدینگی

 

باتوجه به تواتر فبلی انتشار گزیده آمارهای اقتصادی توسط بانک مرکزی، هنوز آمار جدیدتری از آذرماه ۱۳۹۷ منتشر نشده است و در رابطه با آمارهای مربوط به تراز پرداخت ها هم، بانک مرکزی از تیرماه سال ۱۳۹۷ تاکنون، هیچ داده اس را در خصوص وضعیت حساب جاری کشور منتشر نکرده و یا در اختیار مرکز آمار ایران هم برای منظور کردن در گزارش فصلی قرار نداده است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران/معاونت بررسی های اقتصاد

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *