بیمه زندگی
پیش نویس آیین نامه بیمه های زندگی جهت جایگزینی با آیین نامه ۶۸
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
تاثیر گسترش بیمه حوادث
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷

شرایط عمومی پیشنهادی بیمه‌نامه مسافرتی

  • شرایط عمومی پیشنهادی بیمه‌نامه مسافرت به خارج از کشور

مطالعه حاضر با هدف بررسی امکان ارائه ضمانت‌نامه توسط شرکت‌های بیمه و پوشش ریسک‌های سیاسی و اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی انجام گرفته است و در سه بخش تنظیم شده است. در بخش اول تجارب کشورها در زمینه صدور ضمانت‌نامه، نهاد قانونی مقررات‌گذار و ناظر بر عملکرد شرکت‌های صادرکننده ضمانت‌نامه، تفاوت بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه، سازوکار ضمانت‌نامه بانکی در ایران، مقررات بین‌المللی حاکم بر ضمانت‌نامه‌ها و سازوکار صندوق ضمانت صادرات ایران برای صدور ضمانت‌نامه مورد مطالعه قرار گرفت.

در بخش دوم این گزارش به بررسی سازوکار رایج برای پوشش ریسک‌های سیاسی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی پرداخته شد. عناوین مورد مطالعه در این بخش عبارتند از جذب سرمایه‌گذاری خارجی، انواع ریسک‌های سیاسی، سازوکار رایج برای پوشش ریسک‌های سیاسی، بررسی خدمات موسسه چندجانبه تضمین سرمایه‌گذاری (میگا)، شرکت سهامی سرمایه‌گذاری خصوصی خارجی، صندوق ضمانت صادرات ایران، مهم‌ترین نکات قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی جمهوری اسلامی ایران، مراحل صدور مجوز سرمایه‌گذاری خارجی. در نهایت در بخش سوم مطالب جمع‌بندی گردید. 

 این پژوهش با نگاهی به تجارب جهانی (كشورهاي اروپايي، ايالات متحده آمريكا و كانادا) و مبانی نظری عوامل و مؤلفه های مؤثر در نرخ گذاری بیمه های اتومبیل، این عوامل را در سه گروه مهم ویژگی های فردی راننده، ویژگی های خودرو و کاربری خودرو شناسایی و طبقه بندی نموده است. نتایج پژوهش حاکی از آن است که در ایران عمدتاً دو گروه ویژگی های خودرو و کاربری خودرو، در نرخ گذاری مدنظر قرار می گیرند و عملاً ویژگی های فردي راننده كه در ريسك بسيار مؤثر هستند، در نظر گرفته نمي شوند.

بیمه مسافرت خارجی

این نحوه نرخ گذاری موجب مي گردد که افراد کم ریسک حق بیمه بیشتری در مقایسه با حق بیمه عادلانه متناسب با ریسک خود بپردازند و افراد پرریسک، حق بيمه كمتري در مقایسه با حق بيمه عادلانه متناسب با ريسك خود بپردازند. به عبارت ديگر بسیاری از افرادی که از خودرو کمتر استفاده می نمایند و با رعايت احتیاط در رانندگی، ریسک بسیار پایینی دارند هزینه های ناشی از رانندگی غيرمحتاطانه و بدون رعایت قوانین رانندگان پرریسک را می پردازند كه اين نحوه نرخ گذاری در کشور عادلانه و منصفانه نمی باشد.  

به منظور ارائه نرخ هاي عادلانه متناسب با سطح ريسك افراد، كه منجر به كنترل ريسك و كاهش رفتارهاي ريسكي نابهنجار رانندگان پرخطر مي گردد، بازنگری ضوابط نرخ گذاری و لحاظ نمودن تمامی مؤلفه های مؤثر بر ریسک در محاسبه حق بیمه، مي تواند نقش برجسته ای در كاهش ضريب خسارت اين رشته بيمه اي داشته باشد.

در این پژوهش به بررسی جایگاه حق بیمه در سبد هزینه خانوارهای ایرانی پرداخته شده است. با توجه به این که خانوارها یکی از مهمترین متقاضیان حق بیمه می‌باشند، شناخت هزینه‌های صرف شده در خانوارهای مختلف، سهم هزینه‌ها و شناخت عوامل مؤثر بر تصمیم‌گیری آنان برای خرید حق بیمه در رشته‌های مختلف، همواره از ضرورت‌های صنعت بیمه می‌باشد. با وجود این که تحقیق در این حوزه در بیشتر کشورهای جهان به طور مستمر در حال انجام است و از نتایج آن به منظور سیاست‌گذاری‌ها و تدوین برنامه‌های شرکت‌های بیمه استفاده می‌شود، اما در ایران آن چنان که باید به آن توجه نشده و اغلب با ارائه آمار کلی از طرف نهادهای مختلف (که عمدتاً نیز با هم ناسازگار هستند) به طور سطحی به آن اشاره شده و از نتایج آن در راستای سیاست‌گذاری‌های درست استفاده نمی‌شود. به همین منظور در این پژوهش قصد داریم تا با موشکافی و بررسی دقیق داده‌های خام هزینه و درآمد خانوار (از سایت مرکز آمار کشور) به این موضوع پرداخته و سهم هر گروه از حق‌بیمه‌ها و عوامل مؤثر بر تقاضای آنان را شناسایی کنیم….

دانلود کامل مقاله

 

نمایندگی بیمه در مشهد
صدور انواع بیمه نامه
بررسی مسائل حقوقی بیمه  
تلفن دفتر: ۰۵۱۳۳۶۹۳۷۱۳  
موبایل: ۰۹۱۲۷۲۴۱۹۰۸ – ۰۵۱۳۳۶۹۳۷۱۳
ارتباط از طریق تلگرام: T.me/bimehlaw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *