انجمن حرفه ای بیمه
انسجام بیمه گران زمینه ساز رشد و شکوفایی صنعت بیمه
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸
نقدینگی به روایت قائم مقام بانک مرکزی
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸

پنج درصد واحدهای مسکونی کشور بیمه حوادث دارند!

 

قائم مقام بیمه مرکزی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری:

🔺پنج درصد واحدهای مسکونی کشور بیمه حوادث دارند!

🔸پرویز خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری گفت: فقط ۵ درصد واحد‌های مسکونی کشور بیمه حوادث دارند و پوشش بیمه‌ای واحد‌های مسکونی خیلی کم است٬ در نتیجه دولت باید به صندوق حوادث طبیعی کمک کند لذا نمی‌توان همه منابع لازم را از جامعه تامین کرد.

پرویز خسروشاهی گفت: تاکنون ۶۰ هزار پرونده مناطق سیل زده برای دریافت خسارت به بیمه مرکزی اعلام و از این تعداد ۲۶ هزار پرونده به مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان ارزیابی شده است.

وی افزود: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد خسارت ما از بقیه پرونده هاست.

قائم مقام بیمه مرکزی گفت: البته این رقم برای واحدهای مسکونی است و خسارات پروژه های بزرگ تاکنون به ما اعلام نشده است.

خسروشاهی با بیان اینکه در سراسر کشور فقط پنج تا هفت درصد واحدهای مسکونی تحت پوشش بیمه هستند افزود: به دلیل اسطکاک اطلاعاتی در حوادث طبیعی از بیمه ها در این زمینه استقبال نمی شود و بر این اساس در دنیا به صورت قانونی بیمه اجباری انجام می شود.

 

بیمه حوادث طبیعی

 

وی گفت: چون شرکت های بیمه نمی توانند در شرایط اقتصادی نامناسب نمی توانند سرمایه جذب کنند بیمه گر ها به دلیل نداشتن سرمایه برای تعهدات خود در حوادث طبیعی سقف قرار می دهند.

قائم مقام بیمه مرکزی افزود: بر اساس خسارت باید منابع وجود داشته باشد و اگر شرکت های بیمه منابع داشته باشند خسارات را پرداخت می کنند.

خسروشاهی گفت: ممکن است صندوق های بیمه منابعی را که جمع آوری کرده اند خوب سرمایه گذاری نکرده باشند و این موجب کمبود سرمایه آنها شده باشد.

وی افزود: میانگین پرداخت خسارات حوادث طبیعی به وسیله صندوق های بیمه در دنیا ۳۰ درصد است و ۷۰ درصد باقی مانده را دولت ها پرداخت می کنند.

قائم مقام بیمه مرکزی گفت: پوشش بیمه به صورت بازرگانی برای حوداث طبیعی مانند سیل و زلزله امکان پذیر نیست زیرا حق بیمه آنقدر گران است که کسی توان خرید ندارد.

خسروشاهی افزود: همه کمک کنند که صندوق بیمه حوادث طبیعی راه اندازی شود.

وی گفت: اگر از واحد مسکونی ۱۲۰ هزار تومان حق بیمه دریافت و به این صندوق واریز شود با توجه به وجود ۳۰ میلیون واحد مسکونی در کشور سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پول جمع آوری می شود که این مبلغ فاصله قابل توجهی از میزان خسارت های سالانه در کشور ندارد.

قائم مقام بیمه مرکزی افزود: بیمه ها بنگاه اقتصادی و تحت تاثیر فضای اقتصادی جامعه هستند اما تاکنون در مقایسه با بقیه بخش ها تا حدودی خوب عمل کرده اند.

خسروشاهی گفت: برای فرهنگ سازی در زمینه بیمه ۸۶ عنوان درسی در کتاب های مدارس را به صنعت بیمه اختصاص داده ایم و در ۱۵ میلیون نشریه راه رشد که در مدارس توزیع می شود بحث بیمه آمده است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *